Vyjádření P. Vojtěch Kodeta a prof. Dr. Petra Piťhy k volbám

26.01.2013 08:27
Co o volbě prezidenta píše pater Vojtěch Kodet... (...proč nestačí se "jen" modlit, ale také jít volit...)
 

V posledních dnech před druhým kolem historicky prvních přímých prezidentských voleb se celá naše společnost, církev nevyjímaje, rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Zdá se, že motorem vášnivých debat už dávno není věcná diskuse, ale nenávist vždy k jednomu ze dvou kandidátů, popřípadě k oběma. Je mi z toho smutno. Nehledě na to, že mnohé postoje nenávisti vyrůstají z nepřesných informací nebo dokonce pomluv. Nenávist nikdy ničemu nepomůže. Když se pak rozšíří i na příznivce a podporovatele kandidátů, je to zhoubné a nepochopitelné. Jednak budeme muset vedle sebe i nadále žít i s těmi, kteří měli jiný názor, jednak jeden z kandidátů bude zvolen naším prezidentem a už dnes je jisté, že ať to bude kdokoli z obou, zůstane na něm mnoho špíny a pomluv.

Není také tak jednoduché se domnívat, že volbou našeho prezidenta volíme dobro nebo zlo. V církvi se mluví a píše spíše o menším zlu a větším zlu a o tom, že je třeba nevolit žádné zlo. Možná jen na okraj by bylo dobré poznamenat, že když někdo nejde k volbám, tak už tímto samotným skutkem také volí. Nehledě na to, že nevolit může být i postoj alibismu. Na můj první příspěvek k volbě našeho prezidenta mi někdo napsal, že je lepší se jen modlit a nevolit žádné zlo. Domnívám se, že nejen v této situaci, ale ve většině situací života modlitba nestačí. Z určitého pohledu je nejdůležitějš&iacut e;, zvláště je-li spojena s důvěrou a odevzdaností. K modlitbě však máme připojit i svůj konkrétní čin a rozhodnutí, být též ochotní přiložit ruku k dílu a následně nést i zodpovědnost za svá rozhodnutí. Je lépe se mýlit, než ze strachu ze špatného rozhodnutí nejednat vůbec.

Mnozí mne upozornili, jestli vím, že pan Schwarzenberg je členem určitých spolků a tajných organizací, které jsou proti církvi. Myslím si, že vím víc než běžný uživatel internetových informací. Ani si nemyslím, že jsem ve vnímání duchovních vlivů mocných lidí a organizovaných skupin naivní. Přesto se domnívám, že pro naši zemi bude tento kandidát jako prezident prospěšnější než jeho protikandidát. Je to můj názor, moje poznání, moje rozhodnutí, které nikomu nevnucuji. Jedna z věcí, která mi pomohla při mém vlastním rozhodování, bylo zhlédnutí víc než pět let starého televizního dokumentu Erika Taberyho a Tomáše Kudrny o n& ;aacute;sledcích opoziční smlouvy, korupčních skandálech a přímých důsledcích zákulisních politických dohod v naší politice. Kdybych mohl ovlivnit to, aby si naše generace zhlédnutím tohoto dokumentu připomněla, co jsme prožili, a kdybychom s tím seznámili generaci nastupující, která o tom ví jen z doslechu, byl bych rád. Bylo by mezi námi pak možná méně naivity.

Televizní dokument ke zhlédnutí zde.

https://www.vojtechkodet.cz/temata/cirkev-a-svet/prezidentske-volby---vasne-a-zodpovednost.html

 



 

Vyjádření prof. Piťhy k volběprezidenta republiky

 

22. 1. 2013,

Prof. Dr. P. Petr Piťha, probošt Kolegiátní kapituly Všech svatých na Pražském hradě a bývalý ministr školství v první vláděpremiéra Václava Klause, se jako duchovní a pedagog vyslovuje k nastávajícímu druhému kolu prezidentských voleb.

Neznámýmčtenářům pozdrav!

Byl jsem opětovně dotazován, jaký je můj názor na prezidentské volby. Vyslovuji se takto:

1. Mluvím jen za sebe, to jest ne jako exponent či mluvčí jakékoli organizace ani neoficiálního seskupení. Jde o můj názor.

2. Ke svému rozhodování mám stejné informace jako každý běžný občan. Utvořit si obraz z tendenčně vyhrocených polopravd a neúplných informací je těžké. Přesto jsem dospěl k několika důležitým poznatkům:

a) V druhém kole prezidentských voleb je položena trochu jiná otázka než v prvém. Nejde již jen o výběr vhodného kandidáta, ale o zásadní rozhodnutí o dalším směřování naší společnosti. Nečekaný úspěch Karla Schwarzenberga byl způsoben vystoupením studentů středních a vysokých škol, kteří dali najevo svou nespokojenost se současně platným způsobem politického vedení státu. Odmítají zkorumpované jednání, aféry, skandály, pomluvy, korupci, nezájem o skutečné problémy a o běžné lidi. Budoucnost vidí ve zdravém rozumu a potřebném neosobním nadhledu.

b) Naše společnost po více než 20 letech vývoje stojí ve významné společenské a mravní krizi. Zdravý chod státu je podvázán tím,že demokracie, ve které jsme se nenaučili žít, je podrývána zneužíváním pro osobní prospěch. Zájmy celku společnosti jsou opomíjeny a narůstá vliv nátlakových uskupení, která mezi sebou bojují. Ve zmatku už snad ani většina politiků neví, co kdo opravdu chce, a zápasí každý s každým.

c) Z toho mně vyšlo, že mám a musím podpořit tento mladý hlas naší země. Jednak proto, že se s ním shoduji, jednak proto, že jako pedagog a jako uvážlivý starý člověk nesmím opustit svéžáky a naše děti, když vystoupí ve prospěch života, spravedlnosti a rozumu. Tentokrát sice riskuji méně než 17. listopadu 1989, kdy jsem mladé lidi také doprovázel, ale celou svou osobností chci přispět k tomu, že jejich hlas nebude odmítnut s tím, že to jsou ještě nerozumné děti. Nejsou to děti, jsou to nositelé naší budoucnosti a nechci, aby jim někdo, ani teď, ani v budoucnu ubližoval.

Budu tedy volit kandidáta studentů Karla Schwarzenberga.

3. K tomuto vyjádření připojím ještě dvě upozornění:
Názor,že jeden hlas to nevytrhne, a proto nejít k volbám, je chyba. Jeden z kandidátů může vyhrát o jediný hlas, a to může být ten Váš. Nejít volit, protože mě politika nezajímá, je projevem člověka, který už to vzdal a o zbytek svého života ztratil zájem, je mu jedno, jaký dál bude.

Uvědomuji si také s bolestí, že jako občan České republiky ponesu hanbu, o kterou se postarali mnozí z mých spoluobčanů. Ať totiž bude zvolen ten nebo onen, objeví se hlava našeho státu před světem poplivaná vlastním národem, vyválená v hnoji pomluv a zmazaná blátem lží, ve kterých si libuje kde kdo. Zamyslete se nad tím, co si o nás může cizina myslet, když tímto způsobem představujeme svého prezidenta.


V Praze 19. ledna 2013, v úmrtní den Jana Palacha
Prof. Dr. Petr Piťha


 

—————

Zpět